ماستری اقتصاد

در باره ماستری اقتصاد در پوهنتون کات

ماستری اقتصاد در پوهنتون کاتب با دو گرایش علوم اقتصادی و اقتصاد توسعه ارائه می­گردد، درس­های اصلی ماستری اقتصاد در دانشگاه کاتب به دسته تقسیم بندی می­گردد؛ اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و اقتصاد سنجی که محصلان را از نظر دانش و مهارت توانمند ساخته و به آنها کمک می­کند تا منحیث متخصصین اقتصادی و تحقیقاتی کار کرده کرده بتواند. هم چنان رشته اقتصاد طوری تنظیم گردیده است که محصلین با سپری نمودن مقطع ماستری به سادگی می­تواند وارد دوره دکتری اقتصاد با گرایش های متعدد مثل اقتصاد سنجی، اقتصاد مالی و پولی، بانکداری و غیره گردد. بر علاوه مضامین اصلی محصلین فرصت انتخاب مضامین اقتصاد مالی، تیوری­های رشد، اقتصاد مهندسی یا ارزیابی طرحهای اقتصادی را دارند.

در مقطع ماستری رشته اقتصاد در دانشگاه کاتب دوره­های آموزشی مهارت­های تجزیه و تحلیل، تحقیق و سافتویر های تحقیقی نیز ارائه می­گردد.


اهداف ماستری اقتصاد

هدف از تدوین این برنامه تربیت متخصصین است که توانایی کافی در بررسی و تحلیل مسائل و پدیده های اقتصادی داشته و بتواند با  استفاده از دانش علمی خویش آنها را ریشه یابی نموده  و برای از میان برداشتن مشکلات اقتصادی کشور قادر به ارائه راه حل مناسب و سیاست های اقتصادی موثرباشند.

دوره ماستری علوم اقتصادی و اقتصاد توسعه نا پیوسته بوده و داری دو قسمت آموزشی و تحقیقاتی می باشد بخش اول این دوره را قسمت آموزشی تشکیل می دهد که مجموعه درس های آن در همین برنامه آمده است و در قسمت تحقیقاتی ، وظیفه مهم محصل انجام تحقیق پیرامون یکی از مسایل و مشکلات اقتصادی و تدوین پایان نامه خواهد بود.


تعداد کریدت­های درسی

برنامه ماستر رشته علوم اقتصادی و اقتصاد توسعه  حد اقل 32 و حد اکثر آن 40 کریدت است که هر کریدت عبارت از 16ساعت (50دقیقه) درسی نظری در یک سمستر و  در هر سمستر محصل می تواند حد اقل هشت کریدت و حد اکثر دوازده کریدت را انتخاب نماید. انتخاب بیش از ده کریدت منوط به اوسط نمرات85% در سمستر قبل می باشد.

الف : دروس اختصاصی اجباری           14تا20 کردیت

ب: دروس اختصاصی اختیاری            12 تا 18 کریدت

ج: پایان نامه                                6 کریدت


نقش و توانایی محصلان

فارغ التحصیلان این دوره با بهره گیری از تسلط بردانش اقتصادی و تجاری خواهند بود:

  1. به عنوان مدیر و کار شناس ارشد، هدایت سیاست های اقتصادی لازم در زمینه تخصص خویش را در بخش عمومی و خصوصی بر عهده گرفته و برای حل فصل مسایل اقتصادی و تجاری کشور در سطوع مختلف تصمیم گیری و ارئه طریق نمایند.
  2. به عنوان استاد برای تدریس این رشته در موسسات تحصیلات عالی در سطح لیسانس خدمت نمایند.
  3. به عنوان محقق به پژوهش پرداخته و با تجزیه و تحلیل مسایل ، نقش موثر در تصمیم گیری سیاست گزاران داشته باشد.

فیس و هزینه­های تحصیلی

شماره دانشکده فیس ثابت نرخ هر واحد درسی تعداد واحد درسی اصل فیس مبلغ قابل پرداخت برای یک سمستر
10 ماستری اقتصاد AFN 20,000 AFN 5,000 10 AFN 70,000 AFN 70,000
11 مونوگراف AFN 20,000 AFN 7,000 6 AFN 62,000 AFN 62,000

 


شرایط پذیرش

محصلینی می توانند در این برامه شرکت کنند که لیسانس خود را در اقتصاد و یا رشته مشابه در یکی از موسسات تحصیلی زیر نظر وزارت تحصیلات عالی افغانستان به پایان رسانده باشد و یا دارای مدرک لیسانس از موسسات تحصیلات عالی خارجی در این رشته ها بوده و به تایید وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان رسیده باشد.

محصل که خواهان شرکت در دوره ماستر است باید اوسط نمرات دوره لیسانس وی 65% باشد و سن او از 35 بالاتر نباشد.

0 0 votes
Article Rating

Sharingچاپ
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

2024-04-24